Antyoksydanty, przeciwutleniacze, antocyjany, flawonoidy… W gąszczu różnych pojęć i informacji pojawiających się w artykułach dotyczących składników roślinnych aktywnych biologicznie trudno się odnaleźć . Tematyka związana ze zdrowym stylem życia, świadomym odżywianiem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem na co dzień jest obecnie bardzo popularna. Coraz więcej osób zastanawia się co jeść czy jakie formy spędzania czasu wolnego przyjąć żeby codziennie cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ponieważ od kilku dziesięcioleci żyjemy coraz szybciej naturalne stało się sięganie po proste i szybkie rozwiązania stosowane właściwie w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to zwłaszcza tego co jemy i pijemy. Zbyt duża zawartość tłuszczu, soli i cukru oraz powszechnie stosowane „polepszacze” smaku i zapachu to tylko niektóre z najczęstszych grzechów producentów napojów i żywności zwłaszcza wysoko przetworzonej.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na to co pijemy. Bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób żyjących bardzo aktywnie lub intensywnie pracujących są napoje energetyzujące. Wykazują one działanie silnie pobudzające, substancje którym to zawdzięczają to zazwyczaj kofeina i tauryna oraz cukier. Zazwyczaj, żeby przypisać takiemu produktowi korzystny wpływ na zdrowie dodaje się niewielkie ilości witamin. Nie pamiętamy natomiast sięgając po nie, często impulsywnie, że przeznaczone są one do spożycia sporadycznego, a zawarte w nich substancje przyjmowane w zbyt dużej ilości są szkodliwe dla zdrowia i bardzo często powodują działania uboczne. Najczęściej po wypiciu zbyt dużej ilości „energetyków” pojawiają się nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, drgawki, osłabienie, trudności w oddychaniu, długotrwałe picie tego typu napojów może powodować cukrzycę. Silnie toksyczne i bardzo szkodliwe są zwłaszcza dla dzieci. Nie powinny ich pić także osoby z chorobą wrzodową żołądka, refluksem żołądkowo- przełykowym, chorobami układu krążenia czy padaczką.

Prostym sposobem na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji tak, by codziennie cieszyć się pełnią energii i witalności, jest regularne dostarczanie mu naturalnych substancji wspomagających. Ich cennym źródłem jest również wile spośród polskich roślin leczniczych. Jedną z takich roślin jest głóg, zawarte w nim flawonoidy łagodnie zwiększają siłę skurczów serca, dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony, jest bogatym źródłem soli mineralnych i witaminy C wzmacniającej naczynia krwionośne. Picie naparu zarówno z owoców jak i kwiatów głogu nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Pokrzywa jako forma lecznicza?

Innym równie skutecznie działającym ziołem jest popularna w Polsce pokrzywa. Ma wiele zastosowań leczniczych. W zielarstwie stosuje się najczęściej liście i korzenie pokrzywy są one źródłem witamin (K, B2,PP, C), kwasów organicznych, skutecznie uzupełnia niedobory mikroelementów takich jak magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, siarka. Ze względu na bogactwo składników czynnych biologicznie pokrzywę stosuje się w przypadku bardzo wielu chorób. Odpowiednio przygotowaną pokrzywę stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie. Działa nie tylko w przypadku problemów skórnych, ale również przeciwzapalnie i co najważniejsze wzmacniająco.

Skrzyp polny jest rośliną leczniczą najczęściej kojarzoną z preparatami wzmacniającymi włosy i paznokcie, to ze względu na dużą zawartość krzemionki, która w organizmie człowieka gromadzi się w nich w największej ilości. Niedobory krzemu prowadzą do poważnych zaburzeń takich jak osteomalacji (zmiękczenia kości), chorób oczu, skóry i paznokci oraz zębów, powodują odkładanie się blaszki miażdżycowej i wiele innych. W wysoko przetworzonej żywności znajduje się zdecydowanie mniej krzemu niż w żywności nieprzetworzonej, dlatego w przypadku gdy dieta bogata jest w gotową przetworzoną żywność dodatkowe źródło krzemu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skrzyp jest także źródłem flawonoidów soli mineralnych i wielu innych dobroczynnych substancji.

Zioła na poprawę krążenia

Krwawnik jest ziołem, które jak nazwa wskazuje działa przede wszystkim na układ krążenia, ma właściwości przeciwkrwotoczne, stosuje się go przy owrzodzeniach żołądka, działa rozkurczowo dzięki temu przynosi ulgę w bolesnych skurczach jelit i dróg moczowych przynosząc właściwie prawie natychmiastową ulgę, działa oczyszczająco, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Ma kojący wpływ na układ pokarmowy. Jest też wspaniałym środkiem wspomagającym skołatany system nerwowy.

Opisane powyżej zioła to doskonała alternatywa dla napojów energetyzujących i chwilowo poprawiających koncentrację, substancje w nich zawarte takie jak kofeina pobudzają organizm do działania zaledwie na kilkanaście minut, natomiast spożywane przez dłuższy czas w zbyt dużych ilościach mogą siać bezpowrotne zniszczenia w żołądku, trzustce czy układzie krążenia i prowadzić do poważnych chorób. Regularne picie mieszanki zawierającej głóg, pokrzywę, skrzyp polny i krwawnik gwarantuje utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji codziennie i przez cały aktywny dzień, uzupełnia niedobory witamin i soli mineralnych, których często brakuje w codziennej diecie, a substancje aktywnie biologicznie zawarte w tych roślinach pomagają dotlenić mózg, serce, poprawiają jakość krwi, skóra włosy i paznokcie stają się z dnia na dzień coraz bardziej odżywione, uspokajają, wspomagają układ trawienny, co jest niezwykle ważne zwłaszcza gdy w pracy głównie siedzimy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *