Krzew Manuka jest szybko dorastającym drzewem, akceptującym różnorodne środowiska, takie jak mało urodzajne gleby, obszary silnie nasłonecznione, a także rejony podtopione. Manuka jest zazwyczaj określana jako kserofit (roślina sucholubna) głównie z powodu swojej zdolności do rośnięcia również w bardzo suchych terenach i fizjologicznych warunkach suszy. W Nowej Zelandii występują głównie trzy rodzaje krzewu Manuka, ale w ogrodach można znaleźć wiele innych odmian tego krzewu.

Krzew ten jest rośliną występującą w różnorodnych postaciach – od niskich, rozgałęzionych krzewów po wysokie drzewa sięgające nawet 10 – 15 metrów wysokości. Liście krzewu Manuka są ostro zakończone, a kora Manuki posiada łagodny, czerwony kolor. Kwiaty Manuki mierzą 10-12 milimetrów średnicy. Występują w białym kolorze i potrafią pojawiać się nieregularnie w przeciągu całego roku. Nasiona zostają na drzewie przez wiele miesięcy toteż możemy je zbierać prawie o dowolnej porze roku. Krzew Manuka zakwita co roku i przez cztery tygodnie zapełnia się białymi, intensywnie pachnącymi i pełnymi nektaru kwiatkami, z których w procesie destylacji otrzymywany jest naturalny olejek z krzewu Manuka. W trakcie fazy letniej zbocza gór i dolin zostają posłane rosnącym krzewem Manuka i przypominają białe pola pokryte śniegiem.

Krzew Manuka jest powszechnie mylony z drugą, podobną odmianą krzewu – Kanuką. Najłatwiej jest je rozpoznać po liściach. Te z Manuki są chropowate, zaś Kanuki są gładkie.

Rdzenni Maorysi wykorzystywali każdą cześć krzewu Manuka, m.in do wyrobu wioseł, dzid, narzędzi do kopania, rożnego rodzaju budowli i fortyfikacji oraz wielu innych zastosowań ponieważ drewno Manuki jest twarde i dość trwałe. Tubylcy przygotowywali dla siebie naturalne lekarstwa z liści, kory, nasion krzewu Manuka, które potem wykorzystywali do leczenia wielu schorzeń. Na przykład podczas gotowania liści stosowali inhalację, a młode pędy krzewu były żute i połykane. Natomiast dym ze spalanego drzewa Manuki nadawał wyjątkowy smak ich wędzonym potrawom.

Gdzie rośnie krzew Manuka?

To wyjątkowa roślina rosnąca głównie w Nowej Zelandii i sporadycznie w południowo-wschodniej Australii. Rośnie na obszarze całego kraju, jednak największe skupiska tej rośliny rosną na suchym, wschodnim wybrzeżu Północnej i Południowej części Nowej Zelandii. Natomiast w Australii można ją zlokalizować w Tasmanii, rejonie Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Z krzewu Manuka wytwarzany jest miód o tej samej nazwie – Manuka. Wytwarzają go pszczoły, które żywią się nektarem z kwiatów (łac. leptospermum scoparium) czyli kwiatów krzewu Manuka.

Nowa Zelandia słynie z wyjątkowo czystych terenów i najczystszej wody na świecie. Kraj ten posiada niepowtarzalną i wiecznie zieloną roślinność. W tym wyjątkowym miejscu na świecie rośnie krzew Manuka, z którego powstaje miód o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych, których źródło zawdzięcza unikatowemu składnikowi miodu, methylglyoxalowi (MGO).

Krzew ten nazywany również „kahikatoa”, został określony “drzewem herbacianym” przez kapitana Cooka, który parzył herbatę z liści tego krzewu. To głównie dzięki niemu nazwa „drzewo herbaciane” stała się popularna w Nowej Zelandii.

Co zawdzięczamy krzewom Manuka?

Dzięki krzewom Manuka uzyskuje się wspaniały olejek Manuka, który posiada wyjątkowe właściwości i szerokie zastosowanie. Dzięki krzewom Manuka pszczoły mogą produkować wspaniały i wyjątkowy miód Manuka, który stał się najpopularniejszym i najzdrowszym miodem na świecie, dzięki swoim unikatowym właściwościom prozdrowotnym.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *